Co powinien jeść pies? Fakty i mity w żywieniu psa 3

Chcesz uzyskać wiedzę na temat tego, jak powinieneś karmić swojego psa? A może chciałbyś się dowiedzieć, czego pies nie powinien jeść? Poznaj fakty i mity dotyczące żywienia psów, które pomogą Ci zrozumieć potrzeby Twojego pupila.

Po zapoznaniu się z tym artykułem będziesz znał odpowiedzi na następujące pytania:

 • Co może jeść pies?

 • Czego nie powinien jeść pies?

 • Co podawać psu do jedzenia?

 • Jak prawidłowo żywić psa?

 • Jakie są podstawowe zasady żywienia psa?

 MIT 1. PIES MOŻE JEŚĆ JEDZENIE DLA LUDZI

Wielu opiekunów psów ma tendencję do pewnego rodzaju "personifikacji" swojego psa. Przypisując mu ludzkie cechy, zatracają oczywisty fakt, że zwierzęta te należą do odmiennego gatunku ssaka. Układ narządów psa służący do pobierania, trawienia i wchłaniania pożywienia znacząco różni się od układu pokarmowego człowieka.  Musimy pamiętać, że jedzenie przeznaczone dla ludzi zawiera często przyprawy, które mogą spowodować ból brzucha i biegunkę u psa. Często jest również bardzo kaloryczne i nie odpowiada potrzebom pokarmowym psa. Podając psu resztki ze stołu, możemy w łatwy sposób spowodować u niego otyłość również dlatego, że nie jesteśmy w stanie skontrolować tego, jaką ilość pożywienia pies przyjął w ciągu dnia. Nie od dziś wiadomo, że pewne rodzaje pokarmów zjadanych przez ludzi mogą także stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psów.


   CZY WIESZ, ŻE...


   Do wyjątkowo szkodliwych produktów dla psów należą: czekolada, winogrona, rodzynki, awokado, orzeszki makadamia, cebula, czosnek, szczypiorek. Niebezpieczne dla nich są również pestki owoców moreli, brzoskwiń, wiśni i jabłek.


MIT 2. IM WIĘCEJ BIAŁKA W DIECIE TYM LEPIEJ

Pies należy do zwierząt względnie mięsożernych i traktowany jest przez niektóre ujęcia systematyczne za podgatunek wilka. Stąd niektórzy przypuszczają, że wilcza dieta, bazująca w przeważającej części na mięsie, będzie najodpowiedniejsza również dla psa. Pamiętać jednak należy, że tryb życia wilka znacząco różni się od trybu życia psa. Po udanych łowach wilk potrafi zjeść jednorazowo nawet do 17% masy własnego ciała. Jednakże posiłek ten musi mu wystarczać nawet na kilka dni, częstotliwość spożywania przez wilki pokarmu zależy bowiem od sukcesów watahy w trakcie polowania, a te nie zawsze kończą się sukcesem.

Wspominając o ilości białka w diecie psa, warto poświęcić kilka słów popularnemu mitowi nietrawienia przez psy węglowodanów i szkodliwości glutenu dla ich organizmu. Faktem jest, że jedzenie dla psa powinno bazować przede wszystkim na surowcach pochodzenia zwierzęcego takich jak tkanka mięśniowa, skóra czy kości. Nie oznacza to jednak, że w menu tych zwierząt nie powinny znaleźć się warzywa, owoce czy zboża. Wykazano nawet, że nadmierna podaż białka w diecie psów sportowych kosztem węglowodanów wpływa niekorzystnie na uzyskiwane przez te psy wyniki.

W trakcie procesu udomowienia pies stopniowo odchodził od polowania na rzecz pracy dla człowieka, od którego otrzymywał jedzenie. W związku z tym w jadłospisie psa coraz istotniejszą rolę zaczęły odgrywać obecne w diecie człowieka zboża, warzywa i owoce. Udomowienie sprawiło również, że pies zaprzestał jedzenia wyłącznie surowych potraw i zaczął spożywać pożywienie poddane uprzednio obróbce termicznej.  Należy pamiętać, że węglowodany zawarte w warzywach, owoczach i zbożach stanowią łatwo dostępne źródło energii, które zapobiegają ujemnemu bilansowi azotowemu i redukują katabolizm własnych białek organizmu. Psy (w przeciwieństwie do wilków) wykazują szeroki zakres tolerancji na ten typ makroelementu w pokarmie. Należy zaznaczyć, że węglowodany odgrywają szczególnie ważną rolę w diecie starszych psów. Zawartość włókna surowego (węglowodanów strukturalnych) wpływa korzystnie na motorykę przewodu pokarmowego oraz zmniejsza szansę na występowanie zaparć. Węglowodany są również ważne w żywieniu suk będących w okresie laktacji. Podawanie pokarmu o niskiej zawartości węglowodanów może przyczynić się do obniżenia ilości laktozy w mleku suki.

MIT 3. KARMY BEZZBOŻOWE SĄ NAJLEPSZE

Z mitem nr 2 łączy się często powtarzany przekaz, jakoby karmy zawierające zboża były gorsze pod względem wartości odżywczych. Wspomnieliśmy, że węglowodany są niezbędnym składnikiem diety psa. Z tego względu całkowita rezygnacja ze zbóż w diecie psa nie jest dobrym pomysłem. Rośliny zbożowe jak najbardziej powinny znaleźć się w jadłospisie Twojego psa. Niektóre z nich (jak np. pszenica) są niezbędne do prawidłowego trawienia.


Popularne niegdyś wysokoenergetyczne karmy zawierające dużą ilość węglowodanów są obecnie wypierane przez karmy wysokobiałkowe, określane dodatkowo modnymi (a przy tym równie często nadużywanymi) określeniami, takimi jak "bio" lub "eko", sugerującymi naturalne pochodzenie użytych składników. Producenci karm dla zwierząt wykorzystali aktualnie trendy w obszarze zdrowego i świadomego odżywiania się ludzi i przenieśli je do świata zwierząt, oferując karmy określane jako "bezglutenowe", "bezzbożowe", "gain free" itp. W miejscu tym należy wskazać, że nabywając karmę całkowicie pozbawioną zbóż, niekoniecznie działamy na korzyść psa.

Szczeniaki podczas jedzenia

MIT 4. SKRĘT ŻOŁĄDKA JEST POWODOWANY PRZEZ NIEWŁAŚCIWĄ ŻYWNOŚĆ

Skręt żołądka następuje na skutek nadmiernego rozciągnięcia tego organu przez zgromadzony wewnątrz niego gaz. Rozdęty żołądek ma tendencję do obrotu wokół własnej osi, co uniemożliwia przedostanie się gazów do przełyku lub jelit. Bez interwencji lekarza weterynarii choroba ta w krótkim czasie doprowadza do śmierci psa. Skręt żołądka jest najczęściej obserwowany u psów ras dużych i olbrzymich, które posiadają głęboką, a przy tym wąską klatkę piersiową.


Często powtarzany mit głosi, że podawanie psu do jedzenia niewłaściwej karmy (np. zbożowej, sojowej) może powodować rozszerzenie i skręt żołądka. Mit ten opiera się na błędnym założeniu, że nadmiar gazu pojawiający się we wnętrzu tego organu jest wynikiem procesów fermentacyjnych. Tymczasem okazuje się, że występujący w układzie pokarmowym gaz ma skład powietrza atmosferycznego, a głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia skrętu żołądka jest prędkie jedzenie i pośpieszne łykanie całych kawałków pokarmu. Właśnie podczas takiego sposobu spożywania posiłków pies pochłania duże ilości powietrza, które mogą doprowadzić do omawianej choroby.

MIT 5. PIES MOŻE JEŚĆ NADPSUTE MIĘSO

W ostatnim czasie wielką popularnością cieszą się diety BARF oparte w głównej mierze na surowym mięsie i innych składnikach pochodzenia zwierzęcego. Surowe mięso jest podstawowym, ale nie jedynym, składnikiem diety wielu psów sportowych i pracujących. Wiele osób preferujących podawanie swoim psom surowego pokarmu pochodzenia zwierzęcego zauważa, że rozwiązanie to wpływa korzystnie na zdrowie ich psa. Utrzymują oni, że ich pupile mają lepsze trawienie, a stan ich skóry i pokrywy włosowej widocznie się polepszył.


CZY WIESZ, ŻE...


BARF jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego tłumaczonym jako "kości i surowe jedzenie" (bones and raw food) lub "biologicznie odpowiedni surowy pokarm" (biologically appropriate raw food).


Niewłaściwe odżywianie psa pokarmami pochodzenia zwierzęcego niepoddanych obróbce termicznej może jednak nieść za sobą negatywne konsekwencje. Wśród niektórych osób należących do grona zwolenników karmienia psa surowym mięsem, krąży mit, mówiący o tym, że pies może bez przeszkód jeść nadpsute mięso. Argumentują to tym, że jest ono rzekomo lepiej trawione od świeżego. Zezwalanie na jedzenie nadpsutego mięsa tłumaczy się też potrzebą uzupełniania mikroflory bakteryjnej w układzie pokarmowym.

Faktem jest, że psy bardzo chętnie spożywają nieświeże mięso. Wytwarza ono bowiem bardzo intensywny zapach, a węch - jak wiadomo - to najważniejszy z psich zmysłów. Opiekunowie akceptujący takie praktyki nie biorą pod uwagę albo bagatelizują wiele zagrożeń z tym związanych. Mięso takie może zawierać różne zarazki przyniesione przez owady (np. muchy). Ze względu na bakterie beztlenowe nie powinno się żywić psa mięsem przeterminowanym przechowywanym w opakowaniach nieprzepuszczających powietrza (zazwyczaj wykonanych z tworzywa sztucznego). Unikać należy również nieświeżych ryb. Ich tłuszcz w szybkim tempie jełczeje, a w trakcie tego procesu powstawać mogą substancje toksyczne.

Stojaki na miski dla psów

PODSUMOWANIE
 • Pies nie powinien jeść pożywienia dla ludzi (resztek ze stołu). Dając psu takie jedzenie, łatwo można stracić kontrolę nad tym, ile pies je, a to może doprowadzić do jego otyłości. Należy pamiętać, że niektóre pokarmy są groźne dla życia i zdrowia psów.
 • Mięso (i zawarte w nim białko pochodzenia zwierzęcego) powinno stanowić główny składnik psiej diety. Nie oznacza to jednak, że nie należy podawać swojemu pupilowi produktów zawierających węglowodany (zboża, warzywa, owoce). Wręcz przeciwnie - menu psa powinno być zbilansowane poda kątem wartości odżywczych i makroelementów. Węglowodany odgrywają ważną rolę w odżywianiu starszych psów i suk w okresie laktacji.
 • Zboża są istotnym składnikiem psiej diety i odgrywają ważną rolę w procesie trawienia.
 • Skręt żołądka nie jest powodowany przez określony rodzaj pożywienia, a przez sposób, w jaki pies je. Chorobie tej sprzyja pośpieszne spożywanie posiłków i towarzyszące temu "łykanie" powietrza.
 • Pies nie powinien jeść nadpsutego mięsa, gdyż może ono zawierać groźne zarazki oraz bakterie. 

BIBLIOGRAFIA
 • A.M. Jeromin, Karmy dla zwierząt - fakty i mity, "Weterynaria po Dyplomie" 2015, nr 6.
 • A. Mirowski, Zagrożenia związane z żywieniem psów i kotów surowymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego, "Magazyn Weterynaryjny" 2014, nr 7.
 • A. Mirowski, Żywienie psów sportowych. Cz. III. Białko, witaminy i składniki mineralne, "Magazyn Weterynaryjny"", 2011, nr 9.
 • A. Kurosad, Wybrane mity i fakty w żywieniu psów i kotów, "Magazyn Weterynaryjny" 2015, nr 10.
 • M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wrocław 2013.

Komentarze do wpisu (3)

16 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Ivelut Ikubenaje kpj.eeog.sfora-online.pl.ddk.of http://slkjfdf.net/

16 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Ajouzazet Uxuqomepd aiv.szqc.sfora-online.pl.zcp.pf http://slkjfdf.net/

28 listopada 2021

Предоставляем уникальную возможность участникам форума устроиться на относительно несложную работу, но прибыльную работу. Доход средний или высокий - зависит только от вас! Пишите в телеграм @karabeitm

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl