Czy pies może być puszczony luzem w lesie? 12

Niedostateczna infrastruktura rekreacyjna w miastach powoduje, że chcąc dać więcej swobody naszemu pupilowi, co raz częściej wybieramy las. Należy jednak pamiętać o wielu zasadach, które musimy przestrzegać udając się z psem w to miejsce. Nie chodzi tylko o ustawowe zapisy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych czworonogów.

Po zapoznaniu się z tym artykułem będziesz znał odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy pies może biegać luzem w lesie?

 • Kto może puszczać psa luzem w lesie?

 • Dlaczego należy kontrolować psa w lesie?

 PIES W LESIE. CO MÓWI PRAWO?

Chcąc rozstrzygnąć poruszone wyżej kwestie, musimy sięgnąć do trzech głównych aktów prawnych regulujących warunki, na jakich pies może poruszać się po lesie, a mianowicie: ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń oraz ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W świetle obowiązujących przepisów, najogólniej rzecz ujmując, można bez przeszkód udać się z psem do lasu jednakże z tym zastrzeżeniem, że nie może on zostać puszczony luzem. Za złamanie tego zakazu możemy zostać ukarani grzywną lub naganą.

Prawo dopuszcza jednak pewne wyjątki. Otóż puszczanie psa luzem w lesie nie podlega karze, gdy jego przewodnik realizuje czynności związane z polowaniem (mimo to w prawie łowieckim wiele razy wskazuje się, że w niektórych sytuacjach pies powinien być trzymany na otoku - długiej lince dla psów). W niektórych lasach wyznaczone są tereny, gdzie nie możemy wprowadzać psów, nawet wówczas, gdy są na smyczy. Są nimi obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas, oraz psów asystujących.

W miejscu tym warto zastanowić się nad tym, co oznacza sformułowanie "puszczanie psa luzem" użyte przez ustawodawcę. W dostępnych komentarzach do Kodeksu wykroczeń przyjmuje się, że jest to wypuszczanie psa w lesie bez smyczy lub wprowadzanie do lasu bez smyczy albo wprowadzenie psa do lasu na smyczy, a później zwolnienie go z niej, tak aby umożliwić mu swobodne poruszanie się po okolicy.


KODEKS WYKROCZEŃ


Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.


Należy przy tym zaznaczyć, że dla prawodawcy nie ma żadnego znaczenia to, jakiej wielkości, czy rasy jest pies. Przepisy dotyczą bezwarunkowo wszystkich pupili, co niekiedy budzi kontrowersje, zwłasza u opiekunów czworonogów należących do ras małych. Wskazują oni, że ich psy - z racji niewielkich rozmiarów - nie są w stanie zagrozić dzikim zwierzętom. Pamiętajmy jednak, że instynkt łowiecki wielu małych psów jest niezwykle silnie rozwinięty, a niektóre z ras, jak np. jamnik czy też Jack Russell Terrier, nim zostały psami do towarzystwa, były wykorzystywane podczas polowania.

Bez znaczenia jest również status własnościowy danego lasu. Zakaz wypuszczania psa bez smyczy obowiązuje zarówno w lasach należących do skarbu państwa (publicznych), jak i w lasach prywatnych. Widzimy więc, że nawet będąc właścicielem terenu leśnego, nie możemy pozwolić psu na w pełni swobodną jego eksplorację.

PRZEPISY A RZECZYWISTOŚĆ


Zdarza się, że wspomniane wyżej przepisy nie są respektowane przez niektórych właścicieli psów. Jedną z głównych przyczyn takiego postępowania jest niewiedza na temat obowiązującego prawa. Inni z kolei, nawet mając świadomość funkcjonowania uregulowań prawnych, zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie płyną z puszczenia psa luzem w lesie lub po prostu je bagatelizują.

Pies podczas spaceru w lesie przypięty do linki treningowej

Pies będący poza kontrolą swojego opiekuna w lesie stanowi zagrożenie dla dzikich zwierząt. Wspomnieliśmy, że nawet przedstawiciele małych ras psów mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla zwierząt żyjących w lesie. Oczywiście puszczony luzem mały terrier z pewnością nie zagroziłby dużym leśnym roślinożercom, takim jak jeleń, żubr czy łoś. Byłby jednak bardzo niebezpieczny dla mniejszych ssaków (np. mysz, wiewiórka czy łasica), a także wielu bytujących w lesie ptaków, płazów i gadów.

I tu przechodzimy do najważniejszej kwestii. Nie mając nad psem kontroli w lesie, łatwo możemy go stracić. Nawet w najbardziej leniwym kanapowcu może odezwać się instynkt łowiecki, gdy kilkadziesiąt metrów od niego przemkną dziki lub sarny. Czasem wystarczy sam zapach leśnej zwierzyny pozostawiony na tropach, aby nasz pupil stracił nad sobą panowanie. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nasz pies, wiedziony głosem natury, uda się w pogoń za zwierzętami, a nasze próby przywołania mogą pójść na marne. Poszukiwanie w lesie psa, który wiedziony naturalnym instynktem pognał za tropem zwierzyny leśnej, jest bardzo trudnym zadaniem. Sytuacja ta będzie przy tym niezwykle stresująca zarówno dla nas, jak i psa, który po wyjściu z "trybu pogoni" zorientuje się, że nie ma w pobliżu jego opiekunów. Psami najbardziej podatnymi na tego typu zachowania będą wszelkiego rodzaju psy należące do ras myśliwskich (np. ogary, wyżły, gończe), a także owczarki, które mają dużą potrzebę kontroli otoczenia.Na tym filmie możemy zobaczyć, że pies jest spokojny i zrelaksowany, a linka, na której jest prowadzony, pozostaje luźna.
Tu z kolei widzimy psa kilkadziesiąt sekund po tym, jak spostrzegł i wyczuł sarny. Linka jest napięta, a podekscytowany czworonóg, chce jak najszybciej udać się w pogoń za dzikimi zwierzętami.


Pies puszczony w lesie bez kontroli może również zainteresować się truchłem dzikich stworzeń. Ciało padłego zwierzęcia może być zakażone różnego rodzaju zarazkami i bakteriami, a także zawierać pasożyty, które mogą łatwo przenieść się na naszego pupila. Z tego powodu równie niebezpieczne są odchody leśnych zwierząt. Pamiętajmy, że niektóre psy mają skłonności do kaprofagii (jedzenia odchodów).

JEŚLI NIE LUZEM, TO JAK?

Wiemy już, że puszczenie psa luzem w lesie nie tylko jest zabronione przez polskie prawo, ale przede wszystkim może spowodować poważne zagrożenie zarówno dla naszego psa, jak i wielu dzikich zwierząt. Z pewnością nie złamiemy przepisów i zapewnimy psu bezpieczeństwo, gdy będziemy go wyprowadzali na smyczy lub też będziemy go przenosić w torbach przewieszanych przez ramię (dotyczy tylko bardzo małych psów). W ten sposób nie zapewnimy jednak psu odpowiedniego poziomu swobody (smycz w najlepszym przypadku ma jedynie 3 metry długości), a przecież właśnie w tym celu udajemy się z naszym pupilem do lasu - chcemy mu dać jak najwięcej wolności. Musimy pamiętać, że psy uwielbiają eksplorować teren, a poznawanie nowych zapachów to jedna z ich podstawowych potrzeb.

Jeśli zależy nam na tym, aby przyjemnie spędzić czas z psem w lesie, najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilkunastometrowej linki treningowej. Dzięki niej możemy dać wiele swobody swojemu psu, zachowując przy tym niezbędny zakres kontroli nad jego poczynaniami.

Linka treningowa podczas spaceru w lesie

Przy wyborze linki treningowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, a mianowicie: długość, użyte materiały i technika wykonania. Optymalna długość linki treningowej powinna wynosić około 12 metrów. Zbyt krótka nie spełni swojej podstawowej funkcji, z kolei zbyt długa będzie się plątać, przez co nie będzie wygodna w użytkowaniu. Na rynku możemy znaleźć wiele linek treningowych wykonanych z polipropylenu o przekroju walca. Ich kształt, niewielka grubość oraz właściwości materiału, z którego zostały wykonane (są śliskie) sprawiają, że osoba z nich korzystająca narażona jest na urazy rąk i otarcia skóry dłoni, a sama linka szurająca po nierównym podłożu, zahaczająca o wystające korzenie i ostre kamienie może szybko się uszkodzić. Z tego powodu najlepiej spełnią swoje funkcje linki wykonane z mocnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne polipropylenowej taśmy. Przy wyborze odpowiedniej linki sprawdźmy, czy posiada ona właściwości antypoślizgowe, które ułatwiają utrzymania psa, gdy ten będzie chciał popędzić za dziką zwierzyną. Wybierając linkę treningową, warto również sprawdzić to, w jaki sposób okucia zostały połączone z taśmą. Najbardziej wytrzymałe połączenia są obszywane nićmi kaletniczymi i dodatkowo nitowane.

Warto dodać, że w łowiectwie od dawna stosowane są sfory i otoki - długie linki dla psów, które mają zapewnić psu odpowiednią swobodę podczas czynności związanych z polowaniem, a myśliwym kontrolę nad zachowaniem swojego pupila. Obecnie długie linki są coraz częściej wykorzystywane również przez osoby, które nie zajmują się łowiectwem. Korzysta z nich wielu trenerów podczas szkolenia psów (np. podczas nauki przywołania).


linki treningowe dla psa

PODSUMOWANIE
 • Zgodnie z obowiązującymi przepisami pies nie może być puszczany luźno w lesie. Przepis ten dotyczy zarówno lasów państwowych, jak i prywatnych.
 • Za puszczanie psa luzem w lesie jest przewidziana kara grzywny lub kara nagany (zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie wykroczeń).
 • Puszczanie psa luzem w lesie nie podlega karze, gdy jego przewodnik realizuje czynności związane z polowaniem.
 • Pies pozostający na terenach leśnych poza kontrolą właściciela stanowi zagrożenie dla dzikich zwierząt, a udając się w pogoń, może stracić orientację i zgubić się. Niebezpieczne dla psa są również odchody i zwłoki dzikich zwierząt, ze względu na możliwą obecność w nich zarazków, bakterii i pasożytów.
 • Jeśli chcemy zapewnić psu swobodę i bezpieczeństwo podczas leśnej lub górskiej wędrówki, używajmy długich linek treningowych.

BIBLIOGRAFIA
 • Kodeks wykroczeń. Komentarz, red. P. Daniluk, Warszawa 2019.
 • Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
 • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.
 • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.Skomentuj na Facebooku

Komentarze do wpisu (12)

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Useciir Uwizukaq ula.keyc.sfora-online.pl.rpl.wj http://slkjfdf.net/

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Oraizuh Iqoupuju agp.brjb.sfora-online.pl.irc.ui http://slkjfdf.net/

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Umibozih Ixogux for.dpnw.sfora-online.pl.olj.ko http://slkjfdf.net/

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Osovuwc Hapoboizo hoa.mtgb.sfora-online.pl.bon.bz http://slkjfdf.net/

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Ogufojaro Ueimtivai mtd.yzrz.sfora-online.pl.gcs.fv http://slkjfdf.net/

30 września 2021

http://slkjfdf.net/ - Ihopuc Uluzax elh.qqqq.sfora-online.pl.opq.ik http://slkjfdf.net/

11 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Ugaboruhe Ahorexa pkq.fyfl.sfora-online.pl.hhd.gn http://slkjfdf.net/

11 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Uterufoha Adixajig dof.rded.sfora-online.pl.hrm.ak http://slkjfdf.net/

15 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Usejabii Ecfuguzi oel.bxqz.sfora-online.pl.lub.zx http://slkjfdf.net/

15 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Defujp Adaleg ycv.ndxp.sfora-online.pl.vqv.pd http://slkjfdf.net/

15 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Eladofe Udoroxe thy.mwck.sfora-online.pl.bbl.br http://slkjfdf.net/

15 października 2021

http://slkjfdf.net/ - Ewogine Unjiyugu stq.tmys.sfora-online.pl.hbd.oi http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl